piątek, maja 21, 2021

Pieluchy wielorazowe - jak czyścić?

źródło pixabay.com

Dotychczas na łamach swojego bloga poruszyłam następujące tematy dotyczące pieluch wielo oraz jednorazowych:

- szkodliwość pieluch jednorazowych typu pampers;

- podstawowe informacje na temat pieluszek wielorazowych;

- jak wielopieluchować noworodka.


Tym razem zdradzę Wam natomiast, w jaki sposób poprawnie przechowywać, prać, odkażać oraz suszyć pieluszki wielorazowe wykonane z materiału PUL oraz wkłady chłonne wykonane z różnych tkanin, tak aby się nie popsuły i dobrze służyły przez cały okres wielopieluchowania.


PRZECHOWYWANIE BRUDNYCH PIELUSZEK

Po wyjęciu wkładu chłonnego z pieluchy, można albo od razu wrzucić go do suchego wiaderka na pieluchy, albo wcześniej przemyć jeszcze pod kranem i dopiero potem wrzucić do wiaderka. Jeśli wkład lub pielucha z materiału PUL są pobrudzone kupą, zawsze należy przemyć je wodą. Wyjątkiem są kupy mleczne (noworodków karmionych wyłącznie mlekiem (zarówno naturalnym jak i modyfikowanym), gdyż rozpuszczają się one całkowicie w wodzie. Najlepiej też wyjąć wkłady chłonne z kieszonek i włożyć je osobno do wiaderka. Do wiaderka na pieluchy nie należy dodawać wody. W przeciwnym razie bakterie szybciej będą się w nim namnażały. Następnie wiaderko najlepiej zostawić otwarte. Inaczej ryzykujemy, że namnożą się w nim bakterie beztlenowe. I tyle całej filozofii. Brudnych pieluch nie powinno się przetrzymywać dłużej niż 2-3 dni.
instrukcja przechowywania brudnych pieluch


Moje błędy: Wcześniej dodawałam do wiaderka trochę wody i kilka kropli olejku antybakteryjnego (z drzewa herbacianego albo lawendowego). Jednakże po jakimś czasie dowiedziałam się, że w wodzie bakterie namnażają się szybciej, a kilka kropli olejku antybakteryjnego absolutnie nie wystarczy, by zlikwidować te bakterie. Teraz już wiem, że brudne wkłady najlepiej trzymać po prostu w wiaderku na sucho i tak też teraz robię.

wiaderko na pieluchy Balbinka
przykład wiaderka na pieluchy: Balbinka - koszt około 15 złotych


PRANIE BRUDNYCH PIELUSZEK  W PRALCE

instrukcja prania pieluch wielorazowych

Kiedy w międzyczasie robię pranie, zwykle nie czekam na to, aż uzbiera mi się tyle pieluch, aby nastawić osobne pranie, tylko wrzucam brudne pieluszki do pralki z resztą ubrań. Jednak - uwaga! - zanim to zrobię, przed praniem wrzucam najpierw do pralki same brudne pieluszki wielorazowe (zarówno wkłady, jak i pieluchy PUL i włączam funkcję płukania z wirowaniem (max 1000 obrotów). Następnie dodaję resztę prania i piorę wtedy już wszystko razem.

Według najnowszych zaleceń odnośnie prania pieluszek wielorazowych, należy wybrać funkcję prania w temperaturze 60°C. Wysokie temperatury są korzystniejsze jeśli chodzi o usuwanie plam czy też niedopuszczanie do powstawania złogów (nieczystości zostaną wtedy usunięte a detergenty rozpuszczone i wypłukane). Jeśli do prania nie użyje się jednego z proszków podanych na liście poniżej w tym wpisie, dodatkowo do prania trzeba dodać jeszcze miarkę specjalnego proszku antybakteryjnego do prania pieluszek wielorazowych np. Nappy Fresh

UWAGA! Otulaczy ani kieszonek wykonanych z materiału PUL nie wolno prać w temperaturze wyższej niż 60°C ani też suszyć ich bezpośrednio na kaloryferach oraz w gorące dni na pełnym słońcu, gdyż mogą wtedy zostać na stałe uszkodzone i będą przeciekać. Takich uszkodzeń nie da się już naprawić. Można natomiast je suszyć w suszarkach bębnowych, ale nigdy wewnętrzną warstwą PULu na zewnątrz.

Ponadto, warto wiedzieć, że funkcja wirowania bezpieczna dla PULu to 800-1000 obrotów na minutę. Nie więcej. Ja osobiście nie ryzykuję prania z maksymalną dozwoloną prędkością wirowania (1000 tylko zawsze ustawiam wirowanie na 800 obrotów). Bo co jeśli w ten sposób pieluchy się popsują? Nie będzie się wtedy już niestety dało ich odratować i trzeba będzie kupić kolejne. 

W pralka nie powinna być zapełniona do 100% swoich możliwości, tylko do jakiś 75%, żeby podczas cyklu prania pieluchy mogły dość swobodnie się obracać i zostać dobrze wyprane i wypłukane.

W CZYM PRAĆ?


1) Nigdy w płynie do prania. Dlaczego?

W praniu pieluszek istotne jest to, żeby w proszku znajdowały się związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem, które to zabijają bakterie. Związki te występują tylko w proszkach do prania, nigdy w płynach. 

Co więcej, płyny nie wypłukują się lepiej niż proszki. Proszki wypłukują się bez problemu w standardowym praniu, a płyny już nie koniecznie. Jeśli do prania pieluch wielorazowych zamiast proszku będzie się używać płynów, w ten sposób dość szybko pieluszki PUL zapchają się i trzeba będzie je odtłuszczać. Jak? O tym też będzie w dalszej części posta.

2) Nie dla proszków domowej roboty, płynów zmiękczających, orzechów oraz kul piorących

UWAGA! Do prania pieluch wielorazowych NIE używamy również płynów zmiękczających, orzechów i kul piorących. Nie poleca się też używać proszków domowej roboty. Dlaczego? Ponieważ domowy proszek nie ma surfaktantów (środków czynnych powierzchniowo), które "łapią" brud i pozwalają na jego usunięcie. W domowych proszkach jedynym surfaktantem bywa mydło, ale jest to słaby surfaktant do prania, bo reaguje z jonami wapnia i magnezu w wodzie i tworzy osad na ubraniach.

3) Jakie warunki musi spełnić proszek do prania?

Jak się okazuje, nie każdy proszek jest odpowiedni do prania pieluch wielorazowych. Sama na początku swojej przygody z wielopieluchami popełniłam sporo błędów w tej kwestii (łącznie z używaniem płynu a nie proszku!). Na szczęście warunków, jakie musi spełnić proszek do prania takich pieluszek nie jest zbyt wiele. A kiedy się je pozna, bez większych problemów uda się Wam znaleźć ten ulubiony.

Proszek odpowiedni do prania pieluch wielorazowych musi zawierać związki wybielające na bazie tlenu z aktywatorem. Zwykle jest to nadwęglan sodu oraz TAED (teraacetyloetylenodiamina - substancja stosowana pomocniczo w procesach bielenia z wykorzystaniem nadtlenku wodoru), które zabijają bakterie. Nadwęglan oraz jego aktywator pozwalają na dopranie, wybielenie i dezynfekcję w niskiej temperaturze, czyli w 40°C, choć obecnie zaleca się prać pieluchy wielorazowe w 60°C. 

UWAGA! Sam nadwęglan dezynfekuje w minimalnej temperaturze 70-80°C, a do prania w tak wysokiej temperaturze nie można dopuścić. Maksymalna temperatura prania materiału PUL to 60°C.

UWAGA! Jeśli pierzemy w proszku, który obok składników bielących nie zawiera aktywatora (ale posiada >5% związków wybielających na bazie tlenu oraz <5% mydła), wtedy bez względu na temperaturę prania trzeba zawsze dodać do prania dodatek antybakteryjny (np. MioFresh, Nappy Fresh). Ten dodatek antybakteryjny ma w swoim składzie właśnie TAED. 

Poniżej podaję spis proszków do prania, które zawierają aktywator bielenia TAED. Listę tę znalazłam na stronie wypożyczalni Diaper Rental; została stworzona przez Małgorzatę Pilanowską:

PROSZKI IDEALNE DO PRANIA PIELUCH WIELORAZOWYCH
(posiadające nadwęglan + TAED)

Używając poniższych proszków (kolejność alfabetyczna) nie trzeba używać dodatkowo odkażacza, jeśli będzie się prać w 60°C.

 • Amway  
 • Ariel Mountain Spring 
 • Ariel profesional 
 • Ariel 
 • Balja proszek do prania pieluch wielorazowych
 • Biały Jeleń  BIEL 
 • Bobini universal
 • Bryza 4W1 proszek do bieli 
 • Bryza EXPERT biała proszek do prania 
 • Bryza EXPERT POWDER 4w1 proszek do białego 
 • Bryza EXPERT proszek do prania tkanin białych
 • Bryza Proszek do białego 
 • Bryza Turbo. Proszek do prania tkanin białych
 • Bryza Vanish. 2w1. Proszek do prania tkanin białych i odplamiacz
 • Domol proszek do prania tkanin białych
 • Domol Ultra Sensitive
 • Eco Mimi 
 • Frosh cytrynowy 
 • Gron Balance proszek do prania tkanin białych i kolorowych
 • Miocere 
 • Mr ZIGGI White
 • Persil REGULAR 
 • Persil Sensitive 
 • Surf White  white orchid&jasmine
 • Vizir
 • Vizir do białego Alpin Fresh
 • Vizir do białego Sensitive
 • Vizir Profesional Alpine Fresh
 • Vizir sensitive 

JAK SUSZYĆ PIELUCHY WIELORAZOWE?

suszenie pieluch wielorazowych

Jeśli chce się mieć 100% pewności, że pieluchy wielorazowe się nie zniszczą podczas suszenia w suszarce bębnowej, a ma się pieluchy wykonane z materiału PUL, najlepiej najpierw sprawdzić na stronie producenta, czy dozwolone jest tego typu suszenie. I należy pamiętać, że nawet jeśli producent poinformuje, że jego pieluchy PUL  można suszyć w suszarce bębnowej, PUL nigdy nie może być wywrócony warstwą wewnętrzną na zewnątrz. Inaczej ulegnie zniszczeniu. Jeśli chodzi natomiast o wkłady chłonne, tutaj nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o suszenie w suszarce bębnowej.

Na kaloryferach lub w bliskim kontakcie z grzejnikami można suszyć jedynie wkłady chłonne, a nigdy pieluchy PUL. Inaczej istnieje wysokie ryzyko, że PUL zostanie trwale uszkodzony, a co za tym idzie, pielucha będzie przeciekać, czego nie będzie dało się już niestety naprawić.

Na świeżym powietrzu można jak najbardziej suszyć pieluszki wielorazowe i nie ma co do tego większych ograniczeń za wyjątkiem jednego: PUL nie powinien być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Inaczej istnieje ryzyko, że ten materiał ulegnie uszkodzeniu i zacznie przeciekać. 

Jak odtłuszczać i oczyszczać pieluchy wielorazowe?


Kiedy pieluszka PUL może zostać zatłuszczona? 

1. kiedy do prania używa się płynów do prania lub płynów do płukania;

2. kiedy smaruje się pupę dziecka kremami. 

UWAGA! W przypadku pieluszek wielorazowych, nie jest absolutnie konieczne. Ja dwójce moich dzieci praktycznie nigdy pupy niczym nie smarowałam, bo i nie było takiej potrzeby. Pieluszki wielorazowe są zdrowe dla skóry dziecka, a materiał, z którego są wykonane jest oddychający, w przeciwieństwie do standardowych pieluszek jednorazowych, najeżonych substancjami chemicznymi oraz wykonanymi z materiału nie pozwalającego na jakąkolwiek cyrkulację powietrza.

Proces usuwania zatłuszczenia

instrukcja odtłuszczania pieluch wielorazowych

1. Proces odtłuszczania pieluszek PUL wykonuje się jedynie na wypranych, czystych pieluszkach.

2. Pieluszkę PUL moczymy w dość ciepłej ale nie gorącej wodzie (w temperaturze 60°C materiał PUL ulega nieodwracalnym zniszczeniom) z dodatkiem płynu do mycia naczyń (UWAGA! nigdy balsamu do mycia naczyń). 

3. Zostawiamy pieluszki w takiej kąpieli na minimum 6 godzin (lub całą noc).

4. Płuczemy najpierw ręcznie, a potem w pralce aż do momentu, kiedy nie będzie się już pojawiać piana. 

5. Pierzemy w pralce zgodnie z zaleceniami. 

UWAGA! Zatłuszczeniu ulegają jedynie materiały syntetyczne.Oczyszczanie pieluch wielorazowych, czyli stripping

Po jakimś czasie wkłady chłonne mogą zacząć tracić na chłonności lub też gorzej pachnieć. W takich przypadkach powinno się je poddać procesowi głębokiego odkażania, zwanego inaczej strippingiem. 

UWAGA! Nigdy przenigdy nie stipujemy pieluch z materiału PUL ani wełny! Tylko wkłady chłonne.

Jak poprawnie stripować wkłady chłonne?

instrukcja stripingu wkładów chłonnych


1. Wkłady, które będziemy oczyszczać, przed całym procesem muszą wcześniej zostać wyprane w pralce.

2. Wkłady umieszczamy w większym naczyniu najlepiej w wannie (lub innym bezpiecznym miejscu).

3. Stripujemy kwaskiem cytrynowym w ilości ok. 38 gramów na 1.5 wrzącej wody (na jeden litr - 25 g kwasku). Są to ilości wyliczone przeze mnie na podstawie aktualnych proporcji podanych na grupie Pieluchy Wielorazowe oraz NHN: pół szklanki kwasku na 5 litrów wody. Łatwo sobie można sobie obliczyć pozostałe proporcje w zależności od wielkości naczynia, w którym podgrzewa się wodę. Ja podałam 1,5 l, ponieważ zwykle przy stripowaniu posługuję się czajnikiem elektrycznym o takiej właśnie pojemności.

4. Zalewamy wkłady wrzątkiem z dodatkiem kwasku cytrynowego i trzymamy w takiej kąpieli przez minimum 6 godzin, a najlepiej całą noc.

5. Wystripowane wkłady płuczemy w pralce, a następnie włączamy długi cykl prania w wysokiej temperaturze (60°C lub 90°C) najlepiej już bez dodatku proszku do prania. Można ewentualnie dodać do pralki trochę proszku antybakteryjnego do prania pieluszek.

6. Wkłady suszymy i gotowe. Są już czyste i pachnące.
Sporo teorii, co nie? Pewnie pęka Wam już głowa. ;-) Jak nasuną Wam się, jakieś pytania, piszcie śmiało albo do mnie, albo szukajcie odpowiedzi choćby na facebookowych grupach dotyczących wielopieluchowania.Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco z moimi działaniami i niczego nie przegapić:

- obserwuj mnie na Facebooku - Mama pod prąd FB

- zaglądaj do mnie na Instagramie - Mama pod prąd InstagramBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

• Za wszystkie komentarze z góry bardzo dziękuję :-)
• Obraźliwe komentarze będą usuwane

Copyright © 2016 Mama pod prąd , Blogger