środa, kwietnia 18, 2018

Wysypka, czyli o szkodliwych substancjach w kosmetykach dla dzieci


Byłam dziś ze swoim synem w ośrodku zdrowia na szczepieniu. Pielęgniarka przed podaniem szczepionki MMR powiedziała, że jednym z objawów ubocznych, jaki może pojawić się u dziecka to wysypka nawet na całym ciele. Dodała też, że podczas wielu lat swojej pracy tylko raz to się dziecku zdarzyło i była to akurat jej wnuczka i że nie ma się czym przejmować, że wysypka mija samoistnie po upływie 24h.  

Przewidywalna wysypka nie należy raczej do sytuacji, którymi bym się za bardzo przejmowała. Natomiast zainteresował mnie (choć nie zaskoczył) kolejny wątek, jaki pociągnęła pielęgniarka. Dotyczył on dalej tematu wysypki. A oto słowa pielęgniarki: "Ale wie Pani, ja tu mówię o możliwej wysypce poszczepiennej, która praktycznie nigdy się nie pokazuje, a tu przed Wami było inne dziecko z wysypką na ciele po głupiej oliwce dla dzieci. Kto by pomyślał, że oliwka może uczulić!". Nie byłabym sobą, gdybym na te słowa nie odpowiedziała: "Oczywiście, że oliwka może uczulić! Szczególnie jeśli się spojrzy na jej skład". Mina pielęgniarki... bezcenna. ;-)


Wiem, wiem. Pisałam o tym już kilka razy na blogu. Ale będę pisać dalej i do znudzenia powtarzać, jak jakąś mantrę:

JEŚLI NA PRODUKCIE JEST NAPISANE, ŻE JEST BEZPIECZNY DLA NOWORODKÓW, NIEMOWLĄT LUB KOBIET W CIĄŻY TO NIE MUSI BYĆ PRAWDĄ!


Najważniejsze wcześniejsze wpisy na blogu o tej tematyce to: 


KOSMETYKI DLA KOBIET W CIĄŻY

Na co należy zwracać uwagę kupując kosmetyki? 


Na ich cenę? NIE
Na ich opakowanie? NIE
Na ich zapach? NIE (no chyba że śmierdzi chemią na kilometr)
Na ich skład? TAK TAK I JESZCZE RAZ TAK!!!
Czy wystarczy przeczytać reklamę produktu na opakowaniu, mówiącą jaki ten kosmetyk jest wspaniały? NIE


Najprostsza zasada jest następująca: jeśli lista składników (INCI) jest długa i na dodatek umieszczone tam nazwy brzmią jak tablica Mendelejewa, lepiej trzymać się od takich produktów z daleka. Zwykle im produkt ma krótszy skład, tym lepiej. Warto jednak znać te najgorsze składniki, żeby zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego produktu, sprawdzić, czy jest on bezpieczny.Jakich składników należy się wystrzegać i dlaczego? 


Dokonana selekcja bazuje na wytycznych z bloga srokao.1. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES) 


Są to silnie wysuszające detergenty, które naruszają strukturę lipidową skóry. Biorąc pod uwagę, że skóra niemowlęcia jest kilka razy cieńsza od skóry dorosłego, lepiej w ogóle nie zbliżać się do produktów, które mają te składniki w składzie. Niestety SLS i SLES są tak częstym składnikiem kosmetyków, że znalezienie czegoś bez nich jest tak trudne, jak znalezienie ciastek lub czekolady mlecznej bez oleju palmowego w składzie. Szukasz i szukasz, ale jak nie było, tak nie ma.


Przykład? Najbardziej znany szampon dla dzieci Johnson's Baby z unikalną formułą "no more tears"? Co mamy w składzie? Ta da! Sodium Laureth Sulfate i PEGi!


szampon Johnson's Baby - opis producenta vs skład

2. Pochodne formaldehydu


Formaldehyd to bezbarwny gryzący gaz i silna trucizna. Podrażnia drogi oddechowe i narząd wzroku. Gaz ten działa drażniąco i może wywoływać alergię. W 2014 roku formaldehyd został uznany za substancję o udowodnionym działaniu rakotwórczym, ale dotychczas nie został jeszcze zakazany w kosmetykach (!). W INCI należy szukać takich nazw jak:  2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol; Diazolidinyl Urea; Imidazolidinyl Urea; Bromopol, DMDM Hydantoin, Quaternium–15, Sodium Hydroxymethylglycinate. Związki te same w sobie nie są szkodliwe, jednak mogą wchodzić w reakcję z innymi składnikami i wytwarzać toksyczny formaldehyd.


Przykład? Wcale nie tak tania emulsja micelarna do demakijażu (około 30 złotych) Emolium Dermocare. Co mamy w składzie? Pochodną formaldehydu (Sodium Hydroxymethylglycinate), glikol polietylenowy (PEG) oraz drażniący Propylene Glycol.
Emolium Dermocare emulsja micelarna do demakijażu - opis producenta vs skład

3. Poliakrylamid (INCI: Polyacrylamide)Działanie kancerogenne tej substancji zostało udowodnione badaniami naukowymi. Polyacrylamide odkłada się w organizmie i nie jest z niego systematycznie usuwany.

Przykład? Dzidziuś HydroOil emulsja do mycia i kąpieli. Co mamy w składzie? PEGi oraz rakotwórczy poliakrylamid.

Dzidziuś HydroOil emulsja do mycia i kąpieli - opis producenta vs skład

4. Parabeny 


Parabeny występują pod następującymi nazwami: Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, BenzylparabenSą podejrzewane o odkładanie się w organizmie i dodatkowo zachowywanie się jak hormony. 

Przykład? Ziajka, krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt. Co mamy w składzie? Oleje mineralne, czyli pochodne ropy naftowej, PEG i dwa parabeny.


Ziajka krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt - opis producenta vs skład

5. Fenoksyetanol (INCI: Phenoxyethanol)


Niebezpieczny dla zdrowia konserwant. Może powodować ciężkie uszkodzenia zarodka lub płodu (wady rozwojowe). Przenika do mleka działając neurotoksycznie na noworodka. Hamuje układ immunologiczny ustroju. Długotrwale stosowany na skórę, może spowodować zahamowanie odporności miejscowej na zakażenia. 


Przykład? Atoperal Baby Plus, krem. Co mamy w składzie? Olej mineralny (pochodna ropy naftowej), drażniący propylen glycol oraz bardzo niebezpieczny fenoksyetanol.


Atoperal Baby Plus krem - opis producenta vs skład


6. Glikole polietylenowe (PEG) oraz glikole polipropylenowe (PPG


Do ich produkcji najczęściej używany jest bardzo szkodliwy gaz Ethylenoxid, który uchodzi za substancję rakotwórczą. 
Warto również wpisać na listę substancji niebezpiecznych glikole Propylene Glycol i Butylene Glycol, gdyż mają działanie drażniące.

Przykład? Oliwka dla dzieci Bambino. Co mamy w składzie? Prawie na samym początku pochodna ropy naftowej, a do tego paraben i drażniący Propylene Glycol.7. Filtry przenikające Filtry przenikające występują pod następującymi nazwami: Etylhexyl Methoxycinnamate, który występuje również pod nazwą Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, HomosalateWymienione filtry przenikają przez naskórek do krwiobiegu, a w organizmie potrafią zachowywać się jak hormony.

Przykład? Kolastyna, Baby krem ochronny na słońce dla dzieci i niemowląt, SPF 50. Co mamy w składzie? Aż dwa filtry przenikające, PEG oraz bardzo niebezpieczny fenoksyetanol.


8. Czteroboran sodu 


Inaczej zwany: tetraboran sodu, boraks i kwas borowy. U dzieci, ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania leków z tym składnikiem występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Przykład: lek Tormentiol.
9. OLEJE MINERALNE


Oleje mineralne, czyli produkt uboczny destylacji ropy naftowej, szkodliwe raczej nie są, natomiast są tak zwanym składnikiem bezsensownym. Nic bowiem do kosmetyku nie wnoszą. Stanowią one typowy „wypełniacz” – nie mają żadnej wartości odżywczej, a tylko zwiększają objętość kosmetyków w opakowaniu. Oczywiście byłoby znacznie lepiej, gdyby w kosmetyku znalazły się oleje naturalne, ale taka opcja jest droższa dla producentów, a wiadomo, kasa musi się zgadzać... Oleje mineralne występują pod następującymi nazwami: olej mineralny, parafina, olej parafinowy, mineral oil, paraffin oil, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum, izoparafina, cerezyna, ozokeryt, wosk mikrokrystaliczny (cera microcristallina).Jak to całe dziadostwo spamiętać? 


Nazwy powyższych substancji do prostych, sami przyznacie, nie należą. Moją ulubioną techniką uczenia się dziwnych nazw są gry słowne (w końcu jestem filologiem). Może i Wam w taki sposób się uda je zapamiętać. Gotowi? Start! ;-)


SLS czyli Słoń Liczący StrusieSLES czyli Słoń Liczący Emu Strusie

PEG czyli Papuga Edukująca GołębiaPPG czyli Papuga Pali z Gołębiem


PARABEN czyli PARA BENgalskich kotów
BORAKS czyli BO RAK SkaczeI teraz chyba dwa najtrudniejsze:

POLIAKRYLAMID czyli POLI(cj)A KRYŁA MID(dleton) Katarzynę.FENOKSYETANOL czyli FENO(men) KSY(wki) ETANOL(u)ŚCIĄGAWKA

Dodatkowo, żeby Wam było jeszcze łatwiej, przygotowałam dla Was ściągawkę z tych szkodliwych składników. Jeśli klikniecie na poniższy link, pobierzecie alfabetyczną listę wszystkich szkodliwych świństw, których należy unikać. Możecie jej używać, jako pomoc przy zakupach kosmetyków w sklepie. ;-)

SZKODLIWE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH - PLIK PDF

BEZPIECZNE KOSMETYKI


Było już o tym, co jest złe. Przyszedł więc czas na informację, jakie produkty są zdrowe i nie uczulają, oraz produkty jakich firm można kupować praktycznie w ciemno, bo mają genialne składy. Innymi słowy, zapraszam do poznania kosmetyczki całej mojej rodziny. :-)

1. DLA NIEMOWLĄT:


Co? - olejek ze słodkich migdałów 
Który/Ile to kosztuje? - (najlepszy stosunek jakości do ceny ma olejek firmy Your Natural Side; 1 litr = około 40 złotych)
Jak używać?
- do masażu ciała (np. Shantala)
- po kąpieli (najlepiej wmasować w jeszcze wilgotną skórę; minimalizuje się wtedy działanie wysuszające olejku)
- do pupy
- na twarz


Co? - masło shea 
Który/Ile to kosztuje? - (najlepszy stosunek jakości do ceny ma masło shea marki Nacomi; 100 ml = około 20 złotychczęsto w Hebe w ofercie 1 + 1 grosz)
Jak używać?
- do pupy
- na twarz w zimie zamiast kremu
- na twarz wieczorem po ekspozycji na słońceCo? - olej kokosowy nierafinowany 
Który/Ile to kosztuje? - (np. olej kokosowy z Lidla: 200 ml = około 10 złotych)
Jak używać?
- do pupy
- do masażu ciała (np. Shantala)Co? - żel aloesowy 
Który/Ile to kosztuje? (najlepszy stosunek jakości do ceny ma żel aloesowy firmy Equilibra: 170 ml = około 20 złotych)
Jak używać?
- do pupy - działanie kojące
- na twarz i resztę ciała po ekspozycji na słońce - działanie kojące


Co? - szampon i żel do kąpieli
Który/Ile to kosztuje? (najlepszy stosunek jakości do ceny ma Sylveco dla dzieci kremowy szampon i płyn do kąpieli, cena około 25 złotych).
Jak używać?
- do kąpieli (do mycia ciała i włosów)
- do mycia pupy (przy zmianie pieluchy)Co? - krem z filtrem mineralnym
Który/Ile to kosztuje? (bardzo dobry stosunek jakości do ceny ma DERMEDIC Sunbrella Baby, krem ochronny dla dzieci do twarzy SPF50, od 1 miesiąca życia, 50g, cena około 20 złotych).
Jak używać?
nasmarować twarz przed wyjściem na słońce2. DLA DOROSŁYCH: 

Co? - olejek ze słodkich migdałów 
Który/Ile to kosztuje? - (najlepszy stosunek jakości do ceny ma olejek firmy Your Natural Side; 1 litr = około 40 złotych)
Jak używać?
- do masażu ciała
- po kąpieli (najlepiej wmasować w wilgotną jeszcze skórę; minimalizuje się wtedy działanie wysuszające olejku)
- na twarz do demakijażu (na nawilżony wacik nalać trochę olejku i przetrzeć twarz)
- do ciała podczas ciąży (działanie przeciw rozstępom)

Co? - masło shea 
Który/Ile to kosztuje? - (najlepszy stosunek jakości do ceny ma masło shea marki Nacomi; 100 ml = około 20 złotychczęsto w Hebe w ofercie 1 + 1 grosz)
Jak używać?
- na twarz w zimie zamiast kremu
- na twarz wieczorem po ekspozycji na słońce

- jako dodatek do kremu (efekt wzmacniający działanie kremu; po nałożeniu kremu, połączyć odrobinę żelu aloesowego z masłem shea i wmasować w twarz)
- na spierzchnięte wargi
- na suche dłonie
- na łamliwe paznokcie
- na suche pięty/kolana/łokcie (najlepiej wcześniej posmarować je żelem aloesowym)
- na blizny (efekt rozjaśnienia)

  Co? - olej kokosowy nierafinowany 
  Który/Ile to kosztuje? (np. olej kokosowy z Lidla: 200 ml = około 10 złotych)
  Jak używać?
  - do masażu ciała
  - do olejowania włosów (ale tylko prostych i nie zniszczonych, czyli tzw. niskoporowatych; pozostałe typy włosów może wysuszyć)
  - balsam do ciała po kąpieli
  - na łamliwe paznokcie
  na twarz do demakijażu (na nawilżony wacik nalać trochę olejku i przetrzeć twarz)
  - jako składnik naturalnego dezodorantu

  Co? - żel aloesowy 
  Który/Ile to kosztuje? (najlepszy stosunek jakości do ceny ma żel aloesowy firmy Equilibra: 170 ml = około 20 złotych)
  Jak używać?
  - do pupy - działanie kojące
  - na twarz i resztę ciała po ekspozycji na słońce - działanie kojące
  - na zadrapania i otarcia
  - po depilacji
  - jako peeling do skóry głowy (połączyć trochę żelu aloesowego z cukrem; wsmarować w skórę głowy, odczekać i spłukać)
  - jako składnik wzmacniający działanie odżywki do włosów (połączyć w równych proporcjach żel aloesowy i odżywkę; nałożyć na skórę głowy; odczekać, spłukać).
  - jako składnik wzmacniający działanie kremu (po nałożeniu kremu, zmieszać kilka kropli żelu aloesowego z kilkoma kroplami olejku przeznaczonego do Twojego typu cery (np. z pestek malin, arganowego, lnianego; nałożyć na twarz).
  - w połączeniu z olejkiem nie ma działania wysuszającego (po kąpieli połącz kilka kropli olejku ze słodkich migdałów z żelem aloesowym i taką mieszanką smaruj swoje wysuszone wcześniej ręcznikiem ciało).

  Co? - krem z filtrami mineralnymi 
  Który/Ile to kosztuje? (najlepszy stosunek jakości do ceny ma Nacomi Sunny Emulsja do oplania SPF30 150ml = około 30 złotych)
  Jak używać?
  Wmasować w ciało przed ekspozycją na słońce. 

  Co? - kremy do twarzy Nacomi 30+ i odmładzający tonik do twarzy Ecolab
  Który/Ile to kosztuje? (każdy z kremów kosztuje około 30 złotych, ale często w Hebe te kremy występują w ofercie 1 + 1 grosz, czyli wychodzi po 15 złotych za krem; tonik Ecolab kosztuje około 10 złotych)
  Jak używać?
  Po demakijażu, przemyć twarz tonikiem i nałożyć krem.   Co? - szampon
  Który/Ile to kosztuje? (bardzo dobre do włosów gęstych i grubych: Petal Fresh - dostępne w Rossmann; cena 23 złote; często na promocji za 16 złotych; do włosów cienkich i delikatnych: Sylveco szampon pszeniczno-owsiany, około 22 złote, Sylveco balsam myjący do włosów z betuliną, około 24 złote oraz szampon GoCranberry, około 24 złote, choć - zaznaczam - ten ostatni bardzo słabo się pieni).
  Jak używać?
  Nanieść na skórę głowy, wmasować, spłukać.
  Co? - ekologiczna kolorówka
  Który/Ile to kosztuje? (najlepszy stosunek jakości do ceny mają chyba kosmetyki Avril; bardzo polubiłam podkład pod makijaż (około 35 złotych) oraz róż do policzków tej marki (około 27 złotych); tusz jest OK, bo nie uczula, ale odbija się na dolnej powiece, cena około 30 złotych). Produkty firmy Avril kupuję w sklepie Biolinea. Natomiast mój ulubiony puder mineralny jest marki Ecolore (cena 60 złotych za 10g). Skład podobny do tego z Annabelle Minerals, a cena o wiele niższa. We wspomniany puder zaopatruję się w sklepie Ecobelle).  Co? - żele do kąpieli 
  Który/Ile to kosztuje? - moimi ulubieńcami są żele marki Vianek (około 14 złotych) oraz Yope (cena około 16 złotych).  Co? - pasta do zębów 
  Który/Ile to kosztuje? Ecodenta ekologiczna czarna pasta do zębów wybielająca z węglem drzewnym oraz Babuszka Agafia solna pasta do zębów świeży oddech; każda z tych past kosztuje około 10 złotych).  Co? - peeling do twarzy 
  Który/Ile to kosztuje? Peeling enzymatyczny Sylveco dla cery wrażliwej i naczynkowej. Jest to najlepszy peeling jaki kiedykolwiek miałam. Cena - około 20 złotych.

  Co? - maseczka do twarzy
  Który/Ile to kosztuje? Bardzo fajne są maseczki Nacomi. W tym momencie mam maseczkę Goodbye Red Skin. Świetnie nawilża skórę i łagodzi zaczerwienienia. Cena - około 25 złotych.


  ŚWIETNE MARKI

  Podsumowując, oto marki, których produkty możecie (przynajmniej jak na razie, dopóki producenci nie zmienią składów) kupować praktycznie w ciemno: 

  - Nacomi
  - Sylveco
  - Vianek
  - Biolaven
  - Yope
  - GoCranberry
  - olejki Etja
  - olejki Your Natural Side
  - Avril
  - Ecoloré


  A jakie są Wasze ulubione marki i kosmetyki? Czy na jakiś produkt mieliście uczulenie Wy albo Wasze dziecko?

  Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco z moimi działaniami i niczego nie przegapić:

  - obserwuj mnie na Facebooku - Mama pod prąd FB  - zaglądaj do mnie na Instagramie - Mama pod prąd Instagram

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  • Za wszystkie komentarze z góry bardzo dziękuję :-)
  • Obraźliwe komentarze będą usuwane

  Copyright © 2016 Mama pod prąd , Blogger