środa, kwietnia 18, 2018

Wysypka, czyli o szkodliwych substancjach w kosmetykach dla dzieci


Byłam dziś ze swoim synem w ośrodku zdrowia na szczepieniu. Pielęgniarka przed podaniem szczepionki MMR powiedziała, że jednym z objawów ubocznych, jaki może pojawić się u dziecka to wysypka nawet na całym ciele. Dodała też, że podczas wielu lat swojej pracy tylko raz to się dziecku zdarzyło i była to akurat jej wnuczka i że nie ma się czym przejmować, że wysypka mija samoistnie po upływie 24h.  

Przewidywalna wysypka nie należy raczej do sytuacji, którymi bym się za bardzo przejmowała. Natomiast zainteresował mnie (choć nie zaskoczył) kolejny wątek, jaki pociągnęła pielęgniarka. Dotyczył on dalej tematu wysypki. A oto słowa pielęgniarki: "Ale wie Pani, ja tu mówię o możliwej wysypce poszczepiennej, która praktycznie nigdy się nie pokazuje, a tu przed Wami było inne dziecko z wysypką na ciele po głupiej oliwce dla dzieci. Kto by pomyślał, że oliwka może uczulić!". Nie byłabym sobą, gdybym na te słowa nie odpowiedziała: "Oczywiście, że oliwka może uczulić! Szczególnie jeśli się spojrzy na jej skład". Mina pielęgniarki... bezcenna. ;-)


Wiem, wiem. Pisałam o tym już kilka razy na blogu. Ale będę pisać dalej i do znudzenia powtarzać, jak jakąś mantrę:

JEŚLI NA PRODUKCIE JEST NAPISANE, ŻE JEST BEZPIECZNY DLA NOWORODKÓW, NIEMOWLĄT LUB KOBIET W CIĄŻY TO NIE MUSI BYĆ PRAWDĄ!


Najważniejsze wcześniejsze wpisy na blogu o tej tematyce to: 


KOSMETYKI DLA KOBIET W CIĄŻY

Na co należy zwracać uwagę kupując kosmetyki? 


Na ich cenę? NIE
Na ich opakowanie? NIE
Na ich zapach? NIE (no chyba że śmierdzi chemią na kilometr)
Na ich skład? TAK TAK I JESZCZE RAZ TAK!!!
Czy wystarczy przeczytać reklamę produktu na opakowaniu, mówiącą jaki ten kosmetyk jest wspaniały? NIE


Najprostsza zasada jest następująca: jeśli lista składników (INCI) jest długa i na dodatek umieszczone tam nazwy brzmią jak tablica Mendelejewa, lepiej trzymać się od takich produktów z daleka. Zwykle im produkt ma krótszy skład, tym lepiej. Warto jednak znać te najgorsze składniki, żeby zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego produktu, sprawdzić, czy jest on bezpieczny.Jakich składników należy się wystrzegać i dlaczego? 


Dokonana selekcja bazuje na wytycznych z bloga srokao.1. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) oraz Sodium Laureth Sulfate (SLES) 


Są to silnie wysuszające detergenty, które naruszają strukturę lipidową skóry. Biorąc pod uwagę, że skóra niemowlęcia jest kilka razy cieńsza od skóry dorosłego, lepiej w ogóle nie zbliżać się do produktów, które mają te składniki w składzie. Niestety SLS i SLES są tak częstym składnikiem kosmetyków, że znalezienie czegoś bez nich jest tak trudne, jak znalezienie ciastek lub czekolady mlecznej bez oleju palmowego w składzie. Szukasz i szukasz, ale jak nie było, tak nie ma.


Przykład? Najbardziej znany szampon dla dzieci Johnson's Baby z unikalną formułą "no more tears"? Co mamy w składzie? Ta da! Sodium Laureth Sulfate i PEGi!


szampon Johnson's Baby - opis producenta vs skład

2. Pochodne formaldehydu


Formaldehyd to bezbarwny gryzący gaz i silna trucizna. Podrażnia drogi oddechowe i narząd wzroku. Gaz ten działa drażniąco i może wywoływać alergię. W 2014 roku formaldehyd został uznany za substancję o udowodnionym działaniu rakotwórczym, ale dotychczas nie został jeszcze zakazany w kosmetykach (!). W INCI należy szukać takich nazw jak:  2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol; Diazolidinyl Urea; Imidazolidinyl Urea; Bromopol, DMDM Hydantoin, Quaternium–15, Sodium Hydroxymethylglycinate. Związki te same w sobie nie są szkodliwe, jednak mogą wchodzić w reakcję z innymi składnikami i wytwarzać toksyczny formaldehyd.


Przykład? Wcale nie tak tania emulsja micelarna do demakijażu (około 30 złotych) Emolium Dermocare. Co mamy w składzie? Pochodną formaldehydu (Sodium Hydroxymethylglycinate), glikol polietylenowy (PEG) oraz drażniący Propylene Glycol.
Emolium Dermocare emulsja micelarna do demakijażu - opis producenta vs skład

3. Poliakrylamid (INCI: Polyacrylamide)Działanie kancerogenne tej substancji zostało udowodnione badaniami naukowymi. Polyacrylamide odkłada się w organizmie i nie jest z niego systematycznie usuwany.

Przykład? Dzidziuś HydroOil emulsja do mycia i kąpieli. Co mamy w składzie? PEGi oraz rakotwórczy poliakrylamid.

Dzidziuś HydroOil emulsja do mycia i kąpieli - opis producenta vs skład

4. Parabeny 


Parabeny występują pod następującymi nazwami: Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, BenzylparabenSą podejrzewane o odkładanie się w organizmie i dodatkowo zachowywanie się jak hormony. 

Przykład? Ziajka, krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt. Co mamy w składzie? Oleje mineralne, czyli pochodne ropy naftowej, PEG i dwa parabeny.


Ziajka krem do pielęgnacji dzieci i niemowląt - opis producenta vs skład

5. Fenoksyetanol (INCI: Phenoxyethanol)


Niebezpieczny dla zdrowia konserwant. Może powodować ciężkie uszkodzenia zarodka lub płodu (wady rozwojowe). Przenika do mleka działając neurotoksycznie na noworodka. Hamuje układ immunologiczny ustroju. Długotrwale stosowany na skórę, może spowodować zahamowanie odporności miejscowej na zakażenia. 


Przykład? Atoperal Baby Plus, krem. Co mamy w składzie? Olej mineralny (pochodna ropy naftowej), drażniący propylen glycol oraz bardzo niebezpieczny fenoksyetanol.


Atoperal Baby Plus krem - opis producenta vs skład


6. Glikole polietylenowe (PEG) oraz glikole polipropylenowe (PPG


Do ich produkcji najczęściej używany jest bardzo szkodliwy gaz Ethylenoxid, który uchodzi za substancję rakotwórczą. 
Warto również wpisać na listę substancji niebezpiecznych glikole Propylene Glycol i Butylene Glycol, gdyż mają działanie drażniące.

Przykład? Oliwka dla dzieci Bambino. Co mamy w składzie? Prawie na samym początku pochodna ropy naftowej, a do tego paraben i drażniący Propylene Glycol.7. Filtry przenikające Filtry przenikające występują pod następującymi nazwami: Etylhexyl Methoxycinnamate, który występuje również pod nazwą Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, HomosalateWymienione filtry przenikają przez naskórek do krwiobiegu, a w organizmie potrafią zachowywać się jak hormony.

Przykład? Kolastyna, Baby krem ochronny na słońce dla dzieci i niemowląt, SPF 50. Co mamy w składzie? Aż dwa filtry przenikające, PEG oraz bardzo niebezpieczny fenoksyetanol.


8. Czteroboran sodu 


Inaczej zwany: tetraboran sodu, boraks i kwas borowy. U dzieci, ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania leków z tym składnikiem występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Przykład: lek Tormentiol.
9. OLEJE MINERALNE


Oleje mineralne, czyli produkt uboczny destylacji ropy naftowej, szkodliwe raczej nie są, natomiast są tak zwanym składnikiem bezsensownym. Nic bowiem do kosmetyku nie wnoszą. Stanowią one typowy „wypełniacz” – nie mają żadnej wartości odżywczej, a tylko zwiększają objętość kosmetyków w opakowaniu. Oczywiście byłoby znacznie lepiej, gdyby w kosmetyku znalazły się oleje naturalne, ale taka opcja jest droższa dla producentów, a wiadomo, kasa musi się zgadzać... Oleje mineralne występują pod następującymi nazwami: olej mineralny, parafina, olej parafinowy, mineral oil, paraffin oil, petrolatum, paraffinum liquidum, vaselinum flavum, izoparafina, cerezyna, ozokeryt, wosk mikrokrystaliczny (cera microcristallina).Jak to całe dziadostwo spamiętać? 


Nazwy powyższych substancji do prostych, sami przyznacie, nie należą. Moją ulubioną techniką uczenia się dziwnych nazw są gry słowne (w końcu jestem filologiem). Może i Wam w taki sposób się uda je zapamiętać. Gotowi? Start! ;-)


SLS czyli Słoń Liczący StrusieSLES czyli Słoń Liczący Emu StrusiePEG czyli Papuga Edukująca GołębiaPPG czyli Papuga Pali z Gołębiem


PARABEN czyli PARA BENgalskich kotów
BORAKS czyli BO RAK SkaczeI teraz chyba dwa najtrudniejsze:

POLIAKRYLAMID czyli POLI(cj)A KRYŁA MID(dleton) Katarzynę.FENOKSYETANOL czyli FENO(men) KSY(wki) ETANOL(u)ŚCIĄGAWKA

Dodatkowo, żeby Wam było jeszcze łatwiej, przygotowałam dla Was ściągawkę z tych szkodliwych składników. Jeśli klikniecie na poniższy link, pobierzecie alfabetyczną listę wszystkich szkodliwych świństw, których należy unikać. Możecie jej używać, jako pomoc przy zakupach kosmetyków w sklepie. ;-)

SZKODLIWE SKŁADNIKI W KOSMETYKACH - PLIK PDF


A czy Wy zwracacie uwagę na skład kosmetyków? Czy kiedykolwiek Wasze dzieci miały reakcję alergiczną po użyciu jakiegoś produktu?
Jeśli spodobał Ci się ten wpis i chcesz być na bieżąco z moimi działaniami i niczego nie przegapić:

- obserwuj mnie na Facebooku - Mama pod prąd FB

- zaglądaj do mnie na Instagramie - Mama pod prąd Instagram

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

• Za wszystkie komentarze z góry bardzo dziękuję :-)
• Obraźliwe komentarze będą usuwane

Copyright © 2016 Mama pod prąd , Blogger